Zmienne warunki atmosferyczne powodują, że termiczne izolacje muszą być bardzo wysokiej jakości.

Podgrzana w piecu elektrycznym, węglowym czy gazowym woda powinna być przetransportowana w rurach do miejsca docelowego. W większości jest tak, iż docelowe miejsce jest bardzo daleko i upływa dość dużo czasu, zanim woda znajdzie się w baterii umywalki lub prysznica. To stwarza kłopot strat cennej energii, jakie mają miejsce nieuchronnie w trakcie przepływu wody. Ażeby te straty zoptymalizować stosuje się na szeroką skalę wyjątkowe materace izolacyjne.

 

Problem utraty ciepła jest dużo bardziej zauważalny w sytuacji, gdy ciepłownia publiczna musi dostarczyć ciepłą wodę do domów a także osiedli funkcjonujących w systemie. Zmienne warunki pogodowe, i niskie temperatury powodują, że izolacje termiczne , które okalają rury służące do transportu wody powinny być bardzo wysokiej jakości. W zamkniętych, małych systemach ogrzewania domowego wykorzystuje się piankę polietylenową jako otulinę, bo dzięki niej rura nie oddaje ciepła do otoczenia. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest ochrona metalowej struktury rury przed mechanicznymi awariami a także ciężkimi do oszacowania stratami , które wynikają z wystąpienia uszkodzeń tego rodzaju.

 

Inną kategorią otulin są izolacje przemysłowe. Ilości wody, której temperatura powinna być utrzymana na niezmiennym poziomie są w takowych przypadkach dużo większe. To samo można zresztą stwierdzić o temperaturze wody, która znajduje się w przemysłowych rurach. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj wełna szklana.

Dodaj komentarz