Administracja i zarządzanie Serwerami VPS to wielopoziomowe zadanie.

Hosting VPS (jest to skrót angielskiego terminu) ma za zadanie dzielić komputer na fragmenty, natomiast każda część ma na celu imitować oddzielny serwer fizyczny. Inaczej mówiąc – to technologia , która pozwala na utworzenie kilku maszyn wirtualnych w obrębie jednej maszyny w rzeczywistości. Dodatkowo każdy jeden tego rodzaju serwer jest całkowicie oddzielony od innych. Tego rodzaju serwery są zazwyczaj stosowane przez rozbudowane sklepy ecommerce czy większe serwisy.

Hostingi VPS są w pewnym sensie wysoce zaawansowanym wirtualnym systemem, w którym wykorzystanie właściwego oprogramowania umożliwia całkowite odzwierciedlenie serwera dedykowanego (czyli fizycznego) danego laptopa. Jedyną różnicą w odniesieniu do serwera dedykowanego jest to, iż jego możliwości sprzętowe dostępne są dla wielu osób. Makeapp to wielopoziomowe zadanie. Przede wszystkim oprogramowanie, na jakim działa hosting powinien być ciągle updatowane, by prawidłowo działało. Dodatkowo powinno się śledzić usługi czy odpowiedzi programów na danym hostingu i w razie potrzeby ponaprawiać pojawiające się błędy.

Wyżej wymienione prace są fundamentem fachowej administracji, jednak możemy je rozszerzyć o takie działania jak: optymalizacja aktualnych konfiguracji oraz archiwizacja danych. Niezwykle ważne jest żeby nasz serwer był odpowiednio chroniony. By sprawdzić ochronę danego serwera najczęściej wykonuje się tzw. testy penetracyjne. Jest to tzw. etyczny hacking. Zarządca serwera hackuje go w identyczny sposób jak zrobili by to ewentualni hakerzy. Dzięki temu sprawdzane są wszelkie zabezpieczenia , które mają za zadanie zabezpieczać serwer przed tego rodzaju atakami.

Dodaj komentarz